9 Haziran 2012 Cumartesi

Leylek Havadaaaa

Evet bu sene leyleği havada gördüm sanırım 3-4 hafta önce İzmir'de kendi memleketimdeydim
bu akşam da eşimin memleketi olan Tokat - Niksar'a gidiyoruz.
Bloğumu özleyeceğim açıkçası...
See you later

8 Haziran 2012 Cuma

Şeker Pembe Atletin Yakasını Hareketlendirmece

Geçen yıl bunu Kotonda görmüş ve çok beğenmiştim ama almamıştım çünkü bence çok pahalıydı 29,99 TL (: değmez, bunu ben de yaparım dedim.
bir gün yine pazardayım tezgahtakiler de 1 TL
bende bu pembe atleti gördüm, sırtı oyuk kıyafetler çok hoşuma gidiyor
İzmir'e de gitmem yakındı oradan da bununla aynı renkte dantel aldım yaka kenarlarına fırfır yapıp elimde diktim 2 sıra, e tabi o zamanlar dikiş makinem yok

Krem Kapri oldu mu bana Short

Belki 10 yıllık bir pantolonum vardı aldığım zaman çok giymiştim ama şimdi yüzüne bile bakmıyorum
e bende dedim bunun kumaşı falan sağlam kısaltayım ben bunu.


Eski hali gördüğünüz üzere ne kapri ne de uzun bir pantolon öyle arada kalmış bir boyu vardı.
Bu ucubik boydaki pantolonu işte bu hale getirdim (:

Nasıl yaptım?
Duble paça olacağı için kesilecek yerleri işaretledim üstteki siyah iğnelerin olduğu yer de bitmiş haldeki paça boyu olması gerekiyor.


Duble paçanın dış kenarına gelecek parça. Baktım kumaş kenarları atmıyor ben de sürfile makasıyla kestim sürfileyle uğraşmak yerine ve kenarları kıvırdım.


Bu da Ortaköy'den aldığım apolet olarak kullanılabilen bir parçaydı ama bir şeyle kombinleyememiştim. Bende 2 tane parlak taşını söküp şorta hareket kattım (:Çiçekli Elbisemin Yapılışı

İzmir Enternasyonal Fuarı

1 günde yaptım 2-3 günde de tamamladım.
Nassı yani dediinizi duyar gibiyim (:
ya bana etek ucu pantolon paçası gibi yerleri kıvırma işi kalması fln çok bişiymiş gibi gelmio,
ben onları yapmadan bitirmiş sayıyorum kendimi nedense (aslında bazen onlar daha çok uğraştırıyo ):
yazarlığa biraz daha alışmış olmalıyım ki daha iyi fotoğrafladım bu sefer

Bu kumaşım.
Düz inen bir model istediğim için kalıbını burda dergisinde gördüğüm bir tunik modelinden çıkarttım.
Mayıs 2012 107 C model tunik kalıbı tabii ben bunu kumaşımın sonuna kadar uzattım bir de sadece arka kalıbı kullandım çünkü önü parçalı bir model, ben 4 numaralı parçanın kalıbını çıkarttım!
kumaşı 35 cm yüzü içte kalacak şekilde katlayıp biçtim bir parçası (arka parça) çıktı ortaya
aynı işlemi tekrar yapıyorum ki bir de ön parça çıksın diye aslında iki parça da aynı yalnız ben ön parçanın yakasını biraz daha oydum, zaten kollu bir şey olacaktı bir de yakası çok kapalı olsun istemedim.
Kalıbı kumaşa iğneleyip terzi sabunuyla çizdim
Bu bulanık çıkmış ama idare edin gari (:
Kalıba göre biçilmiş hali.

Arka ve önü birbirine yan düz dikişle dikişle dikmek için iğneledim. Böyle komik duruyor tabi ama beline kemer takınca 10 numara (bkz 1 resim atla hemen orda (: ) (: bence

 Yanlarını düz dikiş yapıyoruz, ucunda kalan pürçükleri de sürfile yapıyoruz.

Aslında ben bu elbiseyi hem günlük hem de kuzenimin düğününe giymeyi planlıyorum bu siyah kemerle düğüne, yukarıdaki kahverengi ince kemerle de günlük...
Ben bu elbiseyi sadece günlük olarak kullanmayı planlıyordum ve belini de 3 sıra lastik makarayla geçip büzgülü bir bel yapıp dökümlü kullanacaktım ama baktım kumaşı elverişli ben de bu kalın siyah kemerle ya da kendi kumaşından kalın bir kuşakla şık bir yerlere de giymeyi planlıyorum ne dersiniz???

Çizgili Pantolonumun Yapılışı

Bu pembe eteğimden sonra diktiğim ilk şey şu keçe çantamın içine kullandığım astar niyetine bi kumaş vardı, yapısı inceliği çok hoşuma gitmişti ben de bunu bol bir pantolon yapmalıyım diye düşündüm.
Pazardan aldığım eski mor bir pantolon vardı beli lastikli çok dandik bir şey ama dışarıda da atletle giydiğim olmuştu kendisi aşırı bol e zaten benim de kumaş yetmeyince tam oldu.
Onu kalıp olarak kullandım mor pantolonun paçalarının eni 35 cm ama benim kumaştan ancak 30 cm çıkıyordu  bende zaten mor olan çok bol 5 cm in de aramızda lafı olmaz deyip biçtim kumaşı (:
 yine blog yazarlığına alışamadığım için en önemli kısmı resimlemeyi unutmuşum kalıp kısmı, biliyorsunuz benimki eski mor pantolondu, ama zaten sadece ağ kısmında biraz oyukluk var. siz de yapacağınız pantolonun tersini çevirdiğinizde bunu anlarsınız, ona göre biçin. iki kumaşın tam ortasından kestim, bu pantolonun dışta kalan yanlarında dikiş yok sadece içte var o yüzden kumaşı gördüğünüz gibi katladım.

bir de önemli bir kısım var pantolonun önüyle arkası aynı boyda değil malum kalça yüzünden arkanın bel kısmını biraz daha fazla bırakıyoruz.
Ben bel kısmını yukarıya doğru baya uzun bıraktım ki sonradan deneye deneye oturtayım diye üstüme, düşük bel seviyorum o yüzden de bel kısmını baya aşağıya düşürdüm, belini kıvırıp lastik geçireceğim yerini iğneleyip ütüyle iz yaptım.


Sonra da 2 tane yan yana düz dikiş yaptım bele ki hem daha profesyonel dursun hem de sağlam olsun diye (:
tabii lastiği geçirmek için biraz açıklık bırakıyoruz görüldüğü gibi
 hala resmi döndürmeyi öğrenemedim (: altta da kalın lastiğin geçmiş hali var, lastiği çok sıkmadım ben bunların hepsini giyip üstümde ayarlıyorum.


 ve ortaya bu çıktıı (:
 paçaları da duble paça yaptım
 üstümdeki su yeşili bluzu de sevgili kayın validem dikti bana sağ olsun kendisi bu dikiş işlerinde çok iyidir,
alttaki kombin benim hoşuma gitti ne dersiniz?
ben bu pantolonu 2 günde yaptım lastik elimde olsaydı daha erken bitecekti de işte (: