10 Temmuz 2015 Cuma

Roaccutane Biteli 1 Yıl Olacak - Etkileri Ne Oldu

Merhabalar,

Bloğa yine çok uzun süre ara vermişim, başlangıcı son yazımın devamı olarak yazayım bari dedim.

Bu ilaç çok gerekli miydi bilmiyorum ama gerçekten vücudumdaki ve yüzümdeki bütün sivilcelerden kurtuldum. "Çok gerekli miydi" kısmını hemen açıklayayım üzümde favorilerden aşağı doğru çıkan kılları aldığımda sivilcelenme olduğunu ilacın 3. veya 4. ayında fark ettim normalde daha erken düzelebilecekken ben yüzümü aldığım için uzun sürdü. Doktor almamamı söyledi. Tedaviyi doktor kontrolünde 6 ayda tamamladım.

Cep telefonumdan bile daha fazla yanımda tuttuğum dudak kremleri evin her yerine serpiştirilmişti. Krem dudağınızdan gitti anda kurumaya başlıyor çünkü hemen kabuk kabuk oluyor, markete giderken bile unutsam stres oluyordum eyvah kuruyacak gene diye.

Sonra Eylül'de İzmir'de bir düğüne daha katıldım kırmızı rujumu sürdüm ama gece boyu ruj fazla bozulmasın diye ve üşengeçlikten kremi tekrar üstüne sürmedim ve sonuç dudağımın sağ tarafında iki dudağın birleştiği yerde koca bir yarık oldu İzmir'de hava değişiminden burnumun içi yine yara oldu oraya bile nemlendirici sürüyordum çünkü nefes aldıkça daha çok kuruyordu ve burnumu hafif oynatsam o kabuk bağlamış yara her seferinde çatlayıp ızdırap çektiriyordu.

Burnum İstanbul'a dönünce bir süre sonra kendine geldi fakat dudağım yüzünden yemek bile yiyemiyordum, çünkü ağzımı her açtığımda tekrar yarılıyordu. Onun izi için doktorla görüştüm bir krem verdi fakat hiç bir işe yaramadı. tedavi bitti hala daha izi duruyordu dudak çizgim büyümüştü ama orantısız pembe pembe. 1 sene geçti izi de anca geçti gitti çok şükür.

Eveet gelelim vücut ağrılarına; azıcık bile yürüsem hemen bacaklarımla kalçamın birleştiği yerler şiddetli ağrımaya başlıyordu. Spor kesinlikle tavsiye etmem kendinizi zorlamaya kalkmayın.
Regl dönemlerinde sanki grip olmuşum da aşırı halsiz düşmüşüm gibi bir halsizlik oluyordu.

Tabi bir de bu saçma sapan yan etkilerin yarattığı psikolojik dram var.
Bacaklar ağrıdığından; "çok yürüyecek miyiz", "dışarı çıkmayalım"
Dudak yarıldığından; "ekmek arası yemeyelim, çorba yiyelim"  kaşık bile zorluyordu yani o derece. Hoş tam o kısımda uçuğu çıkan da bilir bu hali.

Bütün süreçleri, ilk yazılarımda yazdığım gibi doktor kontrolünde 2 ayda bir kan tahlili yaptırarak geçirdim.

Üstünden 1 sene geçmek üzere 4 Ağustosta başladığım ilaçı 6 ay her gün düzenli olarak kullandım.

Şimdilik aklıma gelen etkiler bunlar eğer başka etkilerini hatırlarsam bu yazıya ek olarak yazarım.

                                                                                                Herkese sağlıklı günler...    

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder