10 Eylül 2015 Perşembe

Pratik Kesimli Kimono Yapımı

Ben buldum bu kesimi ben uydurdum (: 
Bu kesimi uydurmamın sebebi (belki de vardır böyle bi teknik ama bi gece bende ışık çaktı aydınlandım) ilk yaptığımda kumaşımın ortasındaki deseni çok beğenmiş olmam ve onu nasıl arka ortaya yerleştiririm den çıkmıştı. Onu  hediye ettim eğer resmini yollarsa koyarım buraya. Yolladı sağ olsun en altta görebilirsiniz.

İlk etapta biraz karışık görünüyor ama aslında anlayınca çok pratik bir kesimi var fakat ben bile bunu yaparken birinciyi nasıl yapmıştım diye bi oturup düşündüm (e aradan 1 sene de geçince) sonra yaptığım çizime bakıp çözdüm tekrar olayı.
Kumaşın eni 150cm / boyu ise 110cm .

Kumaşım ince üzeri siyah kabartılı noktacıklar var. ilk diktiğim kimono şifondu dikişi bundan biraz daha uğraştırdı ama bu çok basitti. 
Kumaşın yüzü üstte olacak. Önce kumaşı ikiye katlıyoruz sonra tekrar aynı yönde ikiye katlıyoruz. Dikdörtgen bir parça oluşuyor. gördüğünüz gibi boyu olan kumaşın pürçüklü atmayan kısmı kat kenarının üstüne katlanmış oluyor. 

Benim çizdiğim taslak böyle. adım adım resimlerle açıklayacağım.

Katladıktan sonra  eğer kumaşın bu şekildeki uzunluğu 105cm kadarsa 25 - 55 - 25cm / 110cm kadarsa 27,5 - 55 - 27,5cm aralıklarla çizgi çiziyoruz. Soldaki çizgiyi arka tarafa da aktarıyoruz. Daha uzun yada daha kısa da yapabilirsiniz tabi bu tamamen kumaşınızın boyuna bağlı. en zaten sabittir.1)_ Önce soldaki çizgiden üst katlardan ilk 2 parçayı alıp çizgi hizasından kesiyoruz. Dikkat! sadece ilk 2 kat kesilecek ve sadece soldaki çizgi kesilecek. 
2)_ Daha sonra sağdaki çizgiyi arkaya da aktarmıştık arka tarafına çevirip onu da yine sadece ilk 2 katı olmak üzere çizgi hizasından kesiyoruz.
3)_ Sonra üstte kalan kestiğimiz iki parça arasındaki kat yerini de kesiyoruz. üstte gördüğünüz gibi kesilmiş halde.

Kumaşı yukarıdaki gibi kestikten sonra döndürüp ilk katını açınca böyle görünmeli.

Makasın durduğu yer yani ön kollar kumaş katına denk geldiğinden kesilmesi gerekiyor sadece ön kolların kat yeri arka bedenin geldiği yere dokunmuyoruz. isterseniz bu aşamada yakasını da bir üstteki resimde olduğu yerden çabucak kesebilirsiniz. ben önce omuz yerlerini iğneleyip üstümde görmek istediğimden sonra yaptım bu işi ama yaptığım yaka kesimi tam olarak aynı bitmiş haliyle. tabi isterseniz yuvarlak yaka falan da yapabilirsiniz yada öylece bırakabilirsiniz.

kumaşın yüzü içte iğneleyip yakayı nasıl keseceğimi fln ayarlayıp prova yapmıştım. ama yakayı önden kestiyseniz hiç kumaşı bu şekilde yüzü içte koymayıp yüzü dışa bakacak şekilde yerleştirmelisiniz çünkü Fransız dikişiyle kapatacağız iç dikişleri, bilmeyenler hiç gözünüz korkmasın iç dikişlerin de düzgün görünmesini sağlıyor kendisi.

Fransız Dikişi; dikilecek kumaş yüzleri dışa bakacak şekilde üst üste konur.
kumaş kenarından 3mm kdr içerden düz dikiş çekilir. Kumaş açılarak ütülenir.
kumaşın tersi çevrilip dikiş kısmından katlanır ve tekrar ütülenir. kumaş pürçüğü varsa kesinlikle temizlenmeli.
artık size bakan taraf kumaşın tersidir ve kenardan 5 veya 7mm kadar içerden düz dikiş çekilir ve ütülenir.
Tabiiki tembel terzi olan ben ütüyü genelde sonlara attım 
Her aşamada katlamalı ve fransız dikişinden sonra ütülerseniz dikişiniz kolaylaşır ve daha düzgün olur.
Hee tabi benimki kötü mü tabiiki hayır 10 numara 5 yıldız yaptım valla oh elime sağlık :P

Dikiş aşamalarını sırasıyla numaralandırdım
bu sırayla gidince çok düzgün oluyor ben ilkinde önce omuz dikişlerini kapatmıştım ama ön kısmı yapmak gerekli çünkü içi fransız dikişi olunca düzgün olmuyor.
Dikiş Aşamaları;
1)_ Önce ön ve yaka kısmını içe katlayıp dikiyoruz.
2)_ Fransız dikişiyle kol ağızlarından başlayıp yakaya kadar dikiyoruz.
3)_ Ense kısmını da içe katlayıp dikiyoruz.
4)_ Kol ağızlarını içe katlayıp dikiyoruz.
Dikişleri ütülüyoruz.
5)_ Kol altı ve yan beden kısmını fransız dikişiyle dikiyoruz.
6)_ Son olarak etek uçlarını içe katlayıp dikiyoruz. 
Dikişleri ütülüyoruz.
ve kimononuzla dışarda caka satmaya hazırsınız.

Ön ve yaka kısmının dikilmiş ve ütüsüz hali

Ense 

Fransız dikişinin içeriden görüntüsü böyle temiz oluyor.

Bu aşamaya gelince bi ütü istiyo dikişler

VEEEE TADAAAAA
İster kolları kıvır yazın ve baharda giy ister uzun kollu kışa uydur.


Resimlerde yok ama zaten uzun ve bol olduğundan önüne düğüm atınca da çok hoş duruyor.
 Kol ağızlarına ve etek ucuna püskül dikebilirsiniz, hatta arka sırt kısmına fln. (süet kumaşla yine süet püsküller mesela bir de kızıl kahveyse rengi tadından yenmez.)
Çok sadeyse kumaşınız pul boncuk yada ütüyle yapışan metalik pullardan falan attırabilirsiniz.
Kumaş boyasıyla istediğiniz bir deseni boyayabilirsiniz...

Ayy alt tarafı Kimono herkesler de yaptı zaten çok da basit niye bu kadar çok anlattıysam.
he bu arada arkada sağ taraftaki çantayı da ben yaptım kendisi kot kumaş ve el boyaması. merak edeniniz olursa yorum bırakın onu da koyarım bloğa.
Benim bu aralar dikiş perilerim yanımda gibi umarım hiç eksik olmazlar, tabii sizlerinde (:

İlk diktiğim şifon kimono önü
Arka ortasına denk getirmeye çalıştığım desen buydu işte rengine hasta kalmıştım. burda görünmese de kol uçlarında da yeşil yerlerinden var.

3 yorum:

 1. Çok başarılı tebrikler :) Bende kimonoyu buna benzer bir yöntemle kesiyorum ama benimkinde omuz dikişi de yok. Dikilecek yeri daha az. Ayrıca nacizane tavsiyem yakayı kıvırmak yerine bant dönerseniz daha pratik olur. Ellerinize sağlık, güle güle kullanın.
  http://byhandeerdede.blogspot.com.tr/2014/08/kimono.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler Handecim bende şimdi yazını okudum, kimonoyu çok güzel açıklamışsın. yöntem de pratik ama ben şu biye işini pek sevmiyorum onunla uğraşacağıma katlayıp dikmek daha kolay geliyor. bu arada yaptığın kimonoya bayıldım çiçek desenleri, kalın yaka biyeleri falan harika olmuş, umarım kimono fikrine biraz daha alışmış ve giyebiliyorsundur.

   Sil
  2. hala alışamadım desem :D bu yaz hiç giymedim ama daha sade kumaşlar bulursam dikmeye niyetim var :) belki onları giyerim, sevgiler

   Sil